Home » 10 zalet pracy zdalnej dla pracowników i pracodawców

10 zalet pracy zdalnej dla pracowników i pracodawców

  • przez
benefits of remote work

Gdy na rynku zaczęli pojawiać się pracownicy zdalni, wiele osób nie traktowało ich poważnie. Wyobrażali sobie, że pracownik, któremu pozwolono „pracować” z domu, w rzeczywistości siedzi na kanapie, ogląda telewizję, chrupie chipsy z laptopem w pobliżu i nie robi nic produktywnego.

Teraz wiemy, że to nieprawda. Praca zdalna przynosi wiele korzyści zarówno pracodawcom, jak i pracownikom – i w tym artykule przybliżymy najważniejsze z nich.

Zalety pracy zdalnej dla pracowników i pracodawców

1. Lepsza produktywność i wydajność

Kiedy pracujesz zdalnie zazwyczaj masz mniejszą liczbę przerw, nie musisz przestrzegać zasad panujących w biurze czy „dress code’u”. Nie ma wokół Ciebie takiego hałasu, jak w przypadku open space, zazwyczaj masz też mniej spotkań (lub są one bardziej efektywne). Pracownicy zdalni mają więcej czasu i mniej czynników rozpraszających, co skutkuje wyższą produktywnością — to znacząca zaleta pracy zdalnej zarówno dla pracowników i pracodawców.

Sprawdź te porady dotyczące pracy zdalnej , aby jak najlepiej ją wykorzystać!

2. Zwiększona inkluzywność

Praca zdalna pozwala firmom dbać o różnorodność poprzez zatrudnianie osób z różnych środowisk społeczno-ekonomicznych, geograficznych i kulturowych, a także osób z niepełnosprawnościami. W przypadku pracy stacjonarnej jest to dużo trudniejsze.

3. Praca przez całą dobę

Jedną z zalet pracy zdalnej i stworzenia zespołu wirtualnych pracowników dla firm jest możliwość zatrudnienia osób z całego świata. Jeśli zatrudniasz ludzi w różnych strefach czasowych, tworzysz zespoły, które będą pracować dla Twojej organizacji przez całą dobę. Jest to szczególnie przydatne w przypadku zespołów wsparcia, które muszą funkcjonować 24/7.

4. Brak dojazdów

Codzienne dojazdy do pracy pochłaniają średnio godzinę każdego dnia. To około 20 godzin w miesiącu!

Ale strata czasu to tylko jeden z problemów, jakie powodują dojazdy. Ponad 30 minut codziennych dojazdów w jedną stronę wiąże się z wyższym poziomem stresu, co prowadzi dalej do problemów zdrowotnych, takich jak większe ryzyko depresji, podwyższony poziom cholesterolu i wysoki poziom cukru we krwi.

Eliminując dojazdy wspierasz swoje samopoczucie emocjonalne i fizyczne. Zaoszczędzony czas pozwala skupić się na tym, co dla Ciebie ważne – spędzaniu większej ilości czasu z rodziną, treningu, dłuższym spaniu czy zjedzeniu pożywnego śniadania.

5. Praca zdalna zwiększa konkurencyjność firmy.

To ludzie są kluczową częścią sukcesu firmy, niezależnie od branży, misji czy celów biznesowych. W dzisiejszym konkurencyjnym środowisku biznesowym, przyciąganie i zatrzymanie dobrych pracowników jest kluczowe. Praca zdalna pomaga w tym obszarze, przyczynia się do budowy zaufania między pracodawcą a pracownikiem. Fakt, że firma zapewnia elastyczne godziny pracy i pracę zdalną może być decydującym czynnikiem przy wyborze miejsca zatrudnienia.

6. Korzyść dla środowiska

Praca zdalna zmniejsza emisję gazów cieplarnianych i przyczynia się do mniejszego zużycia paliwa.

Pracownicy zdalni zużywają również mniej papieru, klimatyzacji, ogrzewania i oświetlenia – w rezultacie mogą mieć taki sam potencjalny wpływ na jakość powietrza, jak zasadzenie całego lasu!

7. Lojalność

Praca w domu zwiększa lojalność pracowników. Pracownicy lubią mieć poczucie, że szef im ufa, buduje to wzajemny szacunek.

Dzięki lojalności pracownicy zostaną w firmie na dłużej. Pracownicy nie będą zmieniać pracy, jeśli podoba im się ich aktualna pozycja. Dla firmy to oszczędność, ponieważ pozwala uniknąć kosztownych procesów rekrutacyjnych, jednocześnie zachowując talenty w firmie.

8. Obniżenie kosztów dla pracodawców

Jeśli masz 50 pracowników stacjonarnych, Twoje biuro musi pomieścić 50 osób. Jeśli masz dziesięciu pracowników stacjonarnych i czterdziestu pracowników zdalnych, wystarczy jeśli biuro pomieści 15 osób. Niewykorzystana przestrzeń to oszczędność.

9. Wygodna i spersonalizowana przestrzeń robocza

Jeśli pracujesz zdalnie, możesz zorganizować swoje stanowisko pracy w dowolny sposób. Nie musisz się martwić, że Twoi współpracownicy skrytykują Cię za bałagan, a jeśli wolisz porządek, nikt nie będzie go zaburzał. Możesz postawić biurko w dowolnym miejscu, zamknąć drzwi, jeśli chcesz, i słuchać muzyki jeśli dobrze wpływa na Twoją kreatywność.

Jeśli pracujesz w domu stwórz sobie spersonalizowane miejsce pracy. Powieś tyle zdjęć dzieci i zwierząt, ile chcesz, aby stworzyć Twoje własne biuro. Pracujesz przez wiele godzin, więc miejsce pracy, w którym lubisz spędzać czas, pomoże Ci być bardziej wydajnym. Zastanów się nad zakupem najlepszego ergonomicznego krzesła na świecie – lub wynajęciem apartamentu tripoffice , który go posiada 🙂

10. Niezależność od lokalizacji

Jedną z istotnych zalet pracy zdalnej jest dostęp do większej ilości miejsc pracy. To szczególnie przydatne dla osób, które mieszkają na obszarach wiejskich, gdzie nie ma odpowiedniego lokalnego zatrudnienia.

Zdalni pracownicy nie mają stałego miejsca pracy, mogą podróżować i żyć jako cyfrowi nomadzi, mając jednocześnie dobry zawód.

Ponadto praca zdalna jest doskonałą opcją ucieczki z drogich miejsc zamieszkania. Szczególnie w przypadku zawodów (takich jak IT), które kiedyś wymagały przeprowadzki do miast o wysokich kosztach utrzymania. Dzięki pracy zdalnej nie musisz mieszkać w dużym mieście, aby mieć satysfakcjonujący zawód – możesz trzymać się ulubionego wybrzeża, gór, wsi – lub zmieniać lokalizację co miesiąc i jeździć na workation 🙂