Home » 10 najważniejszych wskazówek dotyczących pracy zdalnej

10 najważniejszych wskazówek dotyczących pracy zdalnej

  • przez
wskazówki dotyczące pracy zdalnej

Jeśli nigdy nie pracowałeś_aś z domu, będziesz potrzebować czasu, aby się przystosować. Niezależnie od tego, czy zmieniłeś_aś tryb pracy przez pandemię, czy znalazłeś_aś etatową pracę zdalną lub zacząłeś_aś pracować jako freelancer, możesz potrzebować kilku wskazówek dotyczących pracy zdalnej, aby zmienić nawyki i rutynę dnia codziennego. Ale nie martw się – praca w domu jest przyjemnym doświadczeniem, jeśli tylko wiesz, na co zwrócić uwagę!

W tripoffice mamy duże doświadczenie w pracy zarówno z domu jak i z innych części świata (uwielbiamy workation 🙂 ). Chcielibyśmy podzielić się naszymi najważniejszymi wskazówkami dotyczącymi pracy zdalnej — jak sprawić żeby było nie tylko efektywnie, ale i przyjemnie!

Najważniejsze wskazówki dotyczące pracy zdalnej

1. Miej wyznaczoną przestrzeń do pracy

Wiemy, że nie każdy ma możliwość wyznaczyć osobne pomieszczenie do pracy zdalnej. Ale jeśli jesteś w stanie znaleźć miejsce na wstawienie biurka i wydzielenia skrawka dużego pokoju na biuro – zrób to. Jeśli i to nie jest możliwe, niech część stołu kuchennego stanie się Twoim miejscem pracy. Oddziel tą przestrzeń, abyś mógł_mogła skupić się na zadaniach bez rozpraszania się. Trzymaj tam cały swój sprzęt roboczy i dokumenty i nie szukaj ich codziennie.

2. Zmień piżamę na normalne ubranie.

Chociaż praca w piżamie może wydawać się wygodna, to nie pomaga Twojemu mózgowi w przełączeniu się na produktywny tryb pracy. Przebierz się w zwykłe ubranie, a zobaczysz, że łatwiej będzie wdrożyć się w pracę.

3. Trzymaj się swojego harmonogramu pracy

Jeśli masz elastyczne godziny pracy, sprawdź metodą prób i błędów, w jakich godzinach pracujesz najbardziej efektywnie. Kiedy to ustalisz, wykorzystaj tą porę dnia na pracę, a następnie wyłącz komputer i odetnij się. Gdy pracujesz w domu łatwo wpaść w pułapkę bycia „wiecznie w pracy” – unikaj tego, żeby nie ryzykować wypalenia!

4. Rób zaplanowane przerwy

Rozciągaj się mniej więcej co godzinę, zwłaszcza jeśli nie masz w domu odpowiedniego, ergonomicznego krzesła . Spaceruj po domu lub wyjdź na zewnątrz i przewietrz się. Protip: możesz odbierać telefony i uczestniczyć w konferencjach podczas spaceru!

5. Ustal jasne zasady z osobami w Twojej przestrzeni

Dzielisz miejsce do pracy z partnerem_ką lub współlokatorem_ką? Ustalcie, w jakich godzinach będziecie planować spotkania, a które części dnia przeznaczacie na pracę w ciszy i skupieniu. Jeśli masz dzieci, które uczą się online lub wcześnie wracają do domu ze szkoły, powiedz im wyraźnie, co mogą, a czego nie mogą robić podczas Twojej pracy.

6. Jeśli pracujesz w zespole, pozostań w stałym kontakcie z jego członkami

Jeśli jesteś częścią większego zespołu, masz współpracowników, koleżanki i kolegów, utrzymuj z nimi relacje. Bierz udział w czatach grupowych, dziel się tym, nad czym pracujesz. Pamiętaj też o przyjacielskich rozmowach, jak w biurze przy filiżance kawy 🙂 Korzystaj z wideorozmów, aby nie zaniedbywać kontaktu twarzą w twarz.

7. Komunikuj się precyzyjnie

Rozmowa z kimś twarzą w twarz obejmuje nie tylko słowa, ale także gesty i sygnały niewerbalne. E-maile, czaty online i rozmowy telefoniczne odbierają nam całą część niewerbalną, więc Twoje wiadomości muszą być jasne, proste i zrozumiałe. Nie zostawiaj miejsca na nadinterpretację.

8. Bierz zwolnienia lekarskie

Kiedy pracujesz z domu, zwłaszcza jako freelancer, będzie kusiło Cię, aby pracować pomimo choroby. W długiej perspektywie będzie to miało zły wpływ na Twoją produktywność i samopoczucie. Zrób sobie kilka dni wolnego, aby odzyskać siły!

9. Korzystaj z przywilejów pracy z domu

Praca w domu ma wyjątkowe zalety. Być może zawsze chciałeś_aś adoptować psa, ale zbyt dużo czasu przebywałeś_aś poza domem? Teraz nadszedł czas, aby to zmienić! A może zawsze marzyłeś_aś o pracy z rajskiej wyspy po drugiej stronie świata? Wyjedź na workation ( oto tylko 7 prostych kroków, aby to zorganizować )! Pracuj w kawiarniach lub przestrzeniach coworkingowych, jeśli tego chcesz. Pomyśl, jak możesz wykorzystać pracę zdalną na swoją korzyść.

10. Testuj, co najlepiej sprawdza się u Ciebie

Wykorzystaj elastyczność, jaką daje praca zdalna i puść swoją ulubioną muzykę (lub ciesz się ciszą). Dostosuj godziny pracy, wybieraj wygodne ubrania, które nie muszą odpowiadać dress code’owi. Rób sobie przerwy na ulubiony sport i… ciesz się pracą zdalną!