Home » 15 najlepszych zawodów, które można wykonywać zdalnie.

15 najlepszych zawodów, które można wykonywać zdalnie.

  • przez
businessman walking to the sea with a surf board

Jeśli chcesz pracować z dowolnego miejsca na świecie, musisz znaleźć zawód, który można wykonywać zdalnie i zdobyć niezbędne do tego umiejętności. Wtedy możesz stać się pracownikiem_czką korporacji, freelancerem_ką, albo w pełni skupić się na własnych projektach i wybrać się na workation w dowolne miejsce wtedy, kiedy chcesz 🙂 Na szczęście istnieje wiele zawodów, które można wykonać zdalnie!

Zawody, które można wykonywać zdalnie

1. Obsługa klienta

Wiele firm internetowych potrzebuje dużych działów obsługi klienta. Jako przykłady podajmy Airbnb, Booking.com, Amazon – i wiele innych.

W rezultacie ilość miejsc dla pracowników zdalnych w tej branży będzie rosła, a już teraz jest ich wiele. W zależności od firmy będziesz miał_a możliwość odpowiadać na telefony przychodzące do działu obsługi klienta, obsługiwać zapytania na czacie/e-mailu lub jedno i drugie.

Nie jest to najlepiej płatna praca zdalna, ale daje pełnoetatowy dochód i jest jedną z łatwiej dostępnych.

2. Udzielanie korepetycji

Możesz uczyć konkretnego przedmiotu, w którym jesteś dobry_a (matematyka, fizyka, ale też fitness lub joga) lub wybrać najpopularniejszy obszar, czyli nauczanie języka obcego. Możesz prowadzić zajęcia online, co po pandemii stało się niezwykle popularne.

3. Księgowy

Znamy księgowych, którzy są całkowicie niezależni od lokalizacji i działają online. Tripoffice korzysta z usług zdalnej księgowej – nie spotkaliśmy się ani razu 🙂

Zdalni księgowi albo pracują dla dużej korporacji, albo pracują jako freelancerzy i przyjmują klientów bezpośrednio.

4. Social Media Manager

W dzisiejszych czasach prawie każda firma i organizacja ma profile w mediach społecznościowych – i potrzebują osoby, która będzie te konta monitorować i prowadzić. Jeśli masz odpowiednie umiejętności, łatwo znajdziesz dobrze płatną posadę i z dużym prawdopodobieństwem będziesz mógł_mogła pracować zdalnie, jeśli o to poprosisz!

To także świetna praca dla freelancera, którzy często zarządzają kontami kilku firm.

5. Grafik

Grafik to również świetny zawód, który można wykonać zdalnie. Firmy potrzebują wielu elementów graficznych, od logo i grafik na strony internetowe po projekty prezentacji, folderów, ebooków w formacie PDF i projekty produktów.

I jeżeli tylko masz wydajnego laptopa, nie ma powodu, dla którego nie mógłbyś_abyś wykonywać tych zadań w domu – lub w dowolnym innym miejscu na świecie.

6. UX Designer

Jeśli termin „UX” nie jest ci znany, pozwól że wyjaśnimy – oznacza „user experience”, doświadczenia użytkownika. W tej pracy skupiasz się na tym, co widzi użytkownik na stronie internetowej lub w aplikacji mobilnej podczas korzystania z niej.

UX designer monitoruje zachowania użytkowników i trendy oraz wprowadza modyfikacje i aktualizacje na stronach i w aplikacjach mobilnych, aby pomóc firmie dotrzeć do szerszego grona odbiorców, zatrzymać ludzi na stronie dłużej lub osiągnąć inne wymagane cele.

Aby zostać UX Designerem potrzebujesz szerokiej gamy umiejętności technicznych i nie jest to tak łatwe, jak w przypadku innych zawodów opisanych powyżej. Ale warto poświęcić ten czas – gdy zdobędziesz odpowiednie umiejętności, będzie to doskonała praca niezależna od lokalizacji.

7. Project Manager

Kierownicy projektów zarządzają dużymi przedsięwzięciami, rozdzielają obowiązki pomiędzy pracowników i zespoły oraz odpowiadają za dotrzymanie terminów i zakończenie projektu (a także przekazywanie informacji klientom).

Bycie project managerem często nie wymaga specjalistycznej wiedzy technicznej. Jest to rola zorientowana na biznes i ludzi, która wymaga umiejętności komunikacyjnych, organizacyjnych, strategicznego myślenia, rozwiązywania problemów i innych umiejętności.

Chociaż nie każde stanowisko zarządzania projektami będzie odległe, niektóre będą, więc sprawdź to, jeśli uważasz, że jest to dobre dopasowanie do twoich umiejętności i umiejętności.

8. Software engineer

W zależności od wymagań klienta, inżynierowie oprogramowania tworzą… oczywiście, oprogramowanie 🙂 Za pomocą informatyki rozwiązują problemy biznesowe i piszą programy – od gier wideo po złożone systemy sieciowe. Jest to jedna z najlepiej płatnych prac zdalnych, a jeśli wyspecjalizujesz się jeszcze bardziej i staniesz się ekspertem w określonej niszy, możesz zwiększać swoje wynagrodzenie niemal bez ograniczeń!

9. Tłumacz

Jeśli znasz język obcy na wysokim poziomie, możesz rozważyć zostanie tłumaczem. Tłumacze mają możliwość pracy jako freelancerzy lub jako pracownicy firm, a także na zlecenia osób fizycznych i agencji rządowych. Jeśli znasz lub uczysz się nietypowego języka o dużym popycie, masz duży potencjał na wysokie dochody z pracy zdalnej!

10. Pisarz, copywriter

Jeśli dobrze piszesz, możesz rozważyć karierę pisarza_rki lub copywritera_ki. Firmy potrzebują różnego rodzaju treści i zatrudniają profesjonalistów do ich tworzenia. Pisanie kreatywne jest jedną z opcji, ale wyższy potencjał zarobkowy masz, jeśli wyspecjalizujesz się w pisaniu treści technicznych lub medycznych.

11. Redaktor

Redakcja książek, artykułów online, dokumentów technicznych lub innych dokumentów biznesowych to kolejny sposób na uzyskanie dobrego dochodu pracując z dowolnego miejsca.

Każda gazeta i portal internetowy ma redaktora lub zespół redaktorów. Do każdego artykułu publikowanego w tych mediach wymagany jest edytor i nie ma powodu, dla którego nie mógłbyś_abyś wykonać tej pracy zdalnie.

12. Kierownik IT

Specjaliści ci projektują rozwiązania informatyczne i zarządzają nimi w przedsiębiorstwach. Menedżerowie IT pilnują, żeby systemy komputerowe w firmach, organizacjach pozarządowych i agencjach rządowych były funkcjonalne i dostosowane do ich potrzeb.

Dzięki narzędziom do zdalnego zarządzania projektami, takim jak Trello i Asana, nawet obowiązki na poziomie zarządzania można wykonywać zdalnie. Menedżerowie IT mogą nie tylko pracować w domu, ale również nadzorować zdalnie zespoły specjalistów.

13. Programista

Bycie wykwalifikowanym programistą nie jest łatwe i wymaga kilku lat doświadczenia zawodowego.

Jednak po zdobyciu doświadczenia możliwości są nieograniczone. Wysoce utalentowani programiści zarabiają duże kwoty. Potrzeba kompetentnych niezależnych programistów rośnie, co sprawia, że jest to jedna z najlepszych karier dla freelancerów, która pozwala mieszkać i pracować w dowolnym miejscu na świecie.

14. Wirtualny Asystent

Wirtualny asystent lub wirtualna asystentka to osoba, która oferuje klientom usługi administracyjne. Wirtualni asystenci często mają doświadczenie w administracji lub jako kierownicy biur. Poszukiwani są również wirtualni asystenci z doświadczeniem w mediach społecznościowych, zarządzaniu treścią, pisaniu postów na blogach, projektowaniu graficznym i marketingu internetowym.

15. Twoja obecna praca?

Zawód, który można wykonywać zdalnie, może znajdować się tuż przed Tobą! 🙂 Jeśli masz już pracę, możliwe, że Twoje obecne stanowisko może zostać zamienione na zdalne, a wystarczy tylko poprosić! Więc zastanów się i jeżeli jest taka możliwość – nie ignoruj jej. Zwykle szybciej jest wynegocjować zmianę z obecnym szefem, niż szukać nowej pracy.

Zastanów się więc – czy moją pracę można wykonywać z domu? Czy to wykonalne?

A jeśli tak, zaplanuj, jak poprosić o to swojego przełożonego! Powodzenia 🙂 Upewnij się też, że wiesz, jak efektywnie pracować zdalnie.

Mamy nadzieję, że pomogliśmy Ci znaleźć pomysły na zawody, które można wykonać zdalnie. Teraz trzymamy kciuki, żebyś taki znalazł_a – a potem zaplanował_a wyjazd na workation! Zebraliśmy 7 prostych kroków, jak je zorganizować 🙂