Home » Co to jest „workation” i jak działa?

Co to jest „workation” i jak działa?

  • przez
workation - woman working on a laptop

Wraz ze wzrostem liczby pracowników zdalnych, obserwujemy gwałtowny wzrost nowego trendu – „workation”. Prawdopodobnie już wcześniej spotkałeś_aś się z tym słowem – ale czy wiesz, co to jest „workation”?

W tym artykule wyjaśnimy Ci pojęcie workation, omówimy jego zalety i wady oraz doradzimy, jak najlepiej je zorganizować!

Co to jest „workation”? Definicja.

Słowo „workation” pochodzi z połączenia dwóch angielskich słów – praca i wakacje. To czas, który spędzasz poza miejscem, z którego zwykle pracujesz. Czas, w którym łączysz wykonywanie obowiązków zawodowych z wypoczynkiem.

Chodzi o to, by pojechać w nowe miejsce i część czasu wykorzystać na pracę, a część na poznawanie nowego miejsca.

Jeśli w danym momencie nie możesz wyjechać na urlop lub nie masz tylu dni wolnego, ile byś chciał_a – workation pozwoli Ci zabrać pracę ze sobą na wyjazd i z niczego nie rezygnować.

Dlaczego „workation” staje się coraz bardziej popularne?

Wiele osób i firm niedawno zdało sobie sprawę, że pracownicy są równie (lub nawet bardziej!) efektywni poza biurem. Zrozumieliśmy, że praca od 8 do 16 nie jest dla wszystkich – badania dowodzą, że elastyczne godziny pracy zwiększają produktywność, szczęście i satysfakcję z pracy.

Co więcej, do wykonywania wielu prac jedyne, co jest potrzebne to prąd i dobre połączenie internetowe – dlaczego więc mielibyśmy codziennie dojeżdżać do biura lub spędzać czas w domu? Technologia oferuje nam mnóstwo sposobów łączenia się ze współpracownikami i zarządzania projektami z dowolnego miejsca i o dowolnej porze — to między innymi Slack, Asana, Zoom, MS Teams, Skype.

Z tych powodów staliśmy się bardziej niezależni od lokalizacji i zaczęliśmy doceniać korzyści tej niezależności!

Jak długo trwa workation?

Nie ma jednej „słusznej” długości workation. Możesz wyjechać na tak długo lub tak krótko, jak potrzebujesz. Kilka dni, kilka tygodni, kilka miesięcy, rok – i więcej! Wszystko zależy od twoich preferencji. Z naszego doświadczenia najczęstszy wybór to od miesiąca do sześciu miesięcy.

Kto może wyjechać na workation?

Każdy, kto może wykonywać swoją pracę zdalnie!

Workation cieszy się ogromną popularnością wśród programistów, informatyków, freelancerów, copywriterów, grafików i wszystkich tych, którzy pracują w kreatywnych zawodach i potrzebują zmiany otoczenia, aby zdobyć nowe inspiracje.

Twoja praca jest niezależna od miejsca i uważasz, że workation dobry pomysł dla Ciebie? Zaufaj swojej intuicji!

Zalety workation

Workation może być korzystne dla każdego – zarówno dla pracowników, jak i dla pracodawców.

Jako pracownik, masz do dyspozycji więcej czasu na podróż w porównaniu do zwykłego urlopu. Możesz jednocześnie zwiedzać świat i zarabiać pieniądze. Wraz ze zmianą otoczenia rośnie Twoja motywacja i kreatywność. Workation ma też pozytywny wpływ na zdrowie – po pracy chętniej wyjdziesz na spacer, zamiast spędzić wieczór przed telewizorem.

Pracodawcy również skorzystają na umożliwieniu pracownikom wyjazdu na workation. Zwiększa to retencję pracowników – zadowoleni i usatysfakcjonowani pracownicy rzadziej rezygnują z pracy. Mniejsza rotacja pozwala firmom zaoszczędzić pieniądze na rekrutacjach i szkoleniach. Workation pomaga również utrzymać najlepszą wydajność zespołu i zminimalizować absencje. Pracownicy nie znikają na długie tygodnie, kiedy chcą wyjechać w podróż do egzotycznego miejsca, zamiast tego mogą zabrać pracę ze sobą.

Wady workation

Chociaż istnieje wiele zalet workation, ma ona również wady. Przede wszystkim workation nie jest dla wszystkich i niektórzy nazywają ten pomysł kontrproduktywnym i „oksymoronicznym”. Trudno jest zachować równowagę między życiem zawodowym a prywatnym i trzymać się stałych godzin pracy. Możesz wpaść w pułapkę bycia w pracy przez cały czas, co nie będzie dobre dla Twojej produktywności i jakości Twojej pracy.

Wizy i podatki mogą również stanowić problem, jeśli planujesz zostać w nowym miejscu na dłużej. Na szczęście obecnie wiele krajów oferuje specjalne wizy dla cyfrowych nomadów i pracowników zdalnych.

Jak zorganizować wydajne, wygodne i przyjemne workation?

Przede wszystkim wybierz miejsce, które Ci się podoba. Po drugie zarezerwuj nocleg, który pozwoli Ci na komfortową pracę. Sprawdź nasz post opisujący 9 najpopularniejszych rodzajów obiektów noclegowych . Upewnij się, że ma stabilne i szybkie łącze internetowe, a najlepiej wydzieloną przestrzeń roboczą z ergonomicznym krzesłem i regulowanym biurkiem. W ten sposób maksymalnie wykorzystasz obie części – wakacje i pracę.

Sprawdź apartamenty z ergonomiczną przestrzenią do pracy zdalnej na tripoffice.com

Sprawdź również nasze 7 prostych kroków do organizacji workation – jesteśmy pewni, że Ci się spodoba!